ÜLDINFO
  VASTUVõTT
  AJALUGU
  MäNGUKAVA
  LAVASTUSTE ARHIIV
  RAAMATUD
  VäLISSUHTED
  PROF LEA TORMIS
    Lavakool - 50
    20 aastat lavakunstikateedrit
    16. lend: vaikne vastukaal?
    Seitsmes lend
    Kolmas lend on lennuvalmis
    Kolmandast lennust »
    Helmi Tohvelman
    Õpetaja
    Tohvile mõeldes
    Voldemar Panso
    Midagi Põhjas põhjal
    Ajalik-ajatu Tabamata ime
    Vastab Lea Tormis I
    Vastab Lea Tormis II
  KKK
  KONTAKT
  IN ENGLISH
Eesti Päevaleht, 28.03.1996, lk 7.

 

Kus suitsu, seal tuld. Kolmandast lennust

8. märts – Kalju Komissarov 50

12. märts – Raivo Trass 50

28. märts – Jaan Tooming 50

 

1946. aasta märtsis polnud suure sõja lõpust veel aastatki möödas. Keegi ei teadnud, et aasta kolmandast kuust saab kunagi teatrikuu. Rahvusvaheline teatripäev oli veel paika panemata, kui kolm eesti teatrile tähtsat poisslast just märtsis sündisid. Polnud lavakunstikooligi, mille kolmanda lennu vastuvõtukatsetel nad kokku said (1964).

Kolm juubelit korraga – siia leheruumi ei mahuks pelk loominguloetelugi ära. Vaid mõni mälukild ja märksõna.

Esmamulje mälupilt? Toompea kooli vana saali madalal laval seisab pikk peenike Jaan Tooming ja loeb (inglise keeles) Hamleti monoloogi. Selle võtame vastu! ütlevad komisjoni üksmeelsed pilgud veel enne eesti keele ja muu järeleproovimist – nii intensiivne on isiksuse kiirgus. II kursuse eksami “Hamleti”-katkendis panebki Panso ta Hamletiks. Kalju Komissarov oli seekord Polonius. Vastuvõtueksami hetkeetüüdist “Kask tuules” mäletan ta erakordset plastilisust. Tohvi ehk Helmi Tohvelman tegigi Kaljust oma assistendi nii kooli tantsutundides kui hiljem. Just kaasaegsete liikumiste puhul.

Kena, lokkispäine, sportlik Raivo Trass jäi katsetel meelde vapra tinasõdurina Anderseni-ainelises etüüdis. Raivo oli n-ö sündinud näitlejaloomus – erk, elava ja kiire reaktsiooniga, paindlik lavalistes (ja elulistes) kohandumistes. Hiljem ka lavapedagoog ja lavastaja, teatrijuhtki. (Nüüd tahtvat ta taas peamiselt näitleja olla – küllap on see talle olemuslikum.) Toominga ja Komissarovi puhul oli lavastajalik alge kohe ilmsem. Ja Panso oli ka pedagoogina eeskätt lavastaja. Andes seega “re¸iigeenidega” inimestele tugeva impulsi – kuigi nimetatud õppisid kõik näitlejakursusel ja on siiani väga head näitlejad. (See on üldse meie teatri õnn ja häda olnud Mikiverist ja Hermakülast Rohumaani – mida rohkem lavastavad, seda vähem jõuavad ise lavale.)

"Põhjas", 1968

III lendu meenutades läheb süda alati soojaks. Igaüks nii erinev ja omanäoline, ometi kõik kooslusena jõuliselt mõjuvad. Nad olid erksad ja ajatundlikud. Aeg ise – piiripealne, ajutise “sula” lõppu ennustavad sündmused õhus rippumas. Lennu liidrid tajusid seda eriti teravalt.

Tooming ja Komissarov olid Grigori Kromanovi (samuti märtsikuu juubilar) assistendid diplomilavastuse "Põhjas" (1968) ajal. “Põhjas” kui protestipurse, kui ideedispuut oligi lennu vaimne kreedo. Pole juhuslik, et kumbki on muutunud aegadel – Tooming 1983. aastal Ugalas, Komissarov tänavu lõpetava XVII lennu diplomilavastusena, taas ajatundlikult ja õnnestunult just seda näidendit lavastanud.

Toominga halastamatult nähtud Satin ühiskondlikule võltspaatosele sülitamas. Komissarovi leebelt inimlik ja söövitavalt läbinägelik Lukaa. Trassi säravalt muretu Vaska Pepeli petlik elurõõm... Küllap nad tajusid kooli lõpetamisel end peamiselt Kromanovi õpilastena. Panso võimukast isakujust oli juba eneseleidmise nimel (just tulevastel lavastajatel) vaja distantseeruda. Kui palju temalt õpitud on, avastasid nad mõnevõrra hiljem. Panso oli õpetajana ka jäigavõitu. Eriti kiivas just selle suhtes, kes enim ta enda algusega sarnanes. Nii võttis Panso “Kevade” suveräänselt-vallutav Imelik-Tooming oma võlukandle ja läks Tartu. Ird oli parem teatripoliitik.

Komissarovit (nagu Kromanovigi) kiskus esialgu filmi poole – kuigi temast orgaanilisemat teatrinatuuri leidub harva (vaadake teda Ugala “Kadunud sõrmuses” – nii lustakalt ulakaid vigureid võib ainult sellise lavaehtsuse juures teha!). Ta töö diplomilavastuses “Humalakorjajad” sisaldas peale poisiliku siira südamlikkuse ka tulevaste heade muusikali-lavastuste seemet. Aga Komissarovi toonane idealistlik-ühiskonnakriitiline ja räme maailmaparandajalikkus mõjus paljudele võõrastavalt. Õieti avaldus selles omamoodi too põlvkonnale üle-euroopalikult omane “raev ja võimetus (midagi muuta)” – kasutan J. Rähesoo täpset sõnaleidu. (Ainult Kalju vist lootis veel muuta.)

"Suitsu-õhtu", 1969

Teatriuuenduse manifestatsioonina legendaarseks saanud "Suitsu-õhtus” (1969) Komissarov ei osalenud. Evald Hermaküla – Jaan Toominga meeskonda kuulusid seal peale Raivo Trassi hoopis kolm järgmise lennu poissi (Tepandi, Ulfsak, Kilvet). See “Ühte laulu tahaks laulda” oli läbi komponeeritud G. Suitsu luule (ühtlasi tegijate ajastu) juhtmotiive, korduvaid teemasid varieerides–võimendades–arendades. “Dekonstrueeritud” klassika plastilis-akustilises kehastuses lõi uue, mõtestatud terviku.

Paradoksaalselt algas just Kirjanike Maja saalist uudne lavastusdramaturgia ja metafooriteater. Mäletan avastusliku rõõmsa vabaduse tunnet, kui meie kaane alla surutav (see mängiti “Pöörase laulu” abil nn julmuse teatri võtetega näitlikult ette) sisekarje avalikult välja paisati. Kui lihtsa, leidliku lavalise liikumisega loodi kõrgusse-tõusmise kujund (Tooming: “Ju tunnen hõrenevat maist ma rõhku... Hing ülemaise armastuses juurdub”). Või – kitsale poodiumile koondunud rühma loitsiv-korduv: “Kus võid sa olla täitsa oma ise... sääl on me kodu...”. Ja Hermaküla lõpetav-lõppematu “Täna taevas nii imeselge...”.

Kas “60-ndate nostalgia” juured ei peitugi erinevate isiksuste, koolkondadegi ajutise võimsa ühistunde tagaigatsemises?

Olemuslikult endaks jäädes

Iga juubilari oma teed ja teemat paari lausega ei piiritle, kui oskakski. Olemuslikult endaks jäädes on nad üha muutumises ja muudavad kogu teatriprotsessi. Hea, et on võrreldamatud; igaüks endana vajalik. Looduses ja laval võlub liikiderikkus.

Raivo Trassi viimase aja rollid on puhas teatrirõõm. Ma ei osanudki ta nooreea uljas kõikehaaravuses aga näha sellist missiooni- ja vastutustunnet, kui ilmnes “Rakvere romansi” (lavastuse ja kogutegevuse mõttes) päevil. Või truuduses Tammsaare-teemale. On’s leitud “Oma saar”?

Kas märkame, kui mitmes Eesti teatris teevad praegu ilma nii Kalju Komissarovi kui tema õpilaste (XIII, XV, kohe ka XVII lend) lavastused ja rollid? Et ta enam ei epateeri poliitikaga, vaid vaatab inimesesse ühiskonnas. 1978. aasta “Kajakast” läbi “Kolme õe” (1988) tänase “Kajakani”, “Solnessi” ja “Amadeuseni”.

Jaan Toominga praeguste lavastuste vorm on keskendunum ja rangem 70-ndate legendaarse “Põrgupõhja”, “Kauka jumala”, “Poloneesi”, “Tõe ja õiguse” pillava kujundlikkuse ja kosmilise panoraamsuse võrdluses. Aga sisim pühadusetaju, eetiline nõudlikkus ei muutu! Lummavalt on meeles oskus sünteesida ürgrituaalset ainest tänapäevasega, rahvuslik-üldinimliku valutundega. Juba “Laseb käele suud anda” (1969) vapustavast mõjust kuni “Kihnu Jõnni”, “Rahva sõja” aegadeni ja tänaseni, Lord Dunsany’ni. Ja Tartu Lasteteatri intiimsem laad on samast juurest...

Kuidas see Panso ütleski… et kui nooruse õielehed langenud, köidab meid meistri tark silm.

lea tormis
SEPTEMBER
ETKNRLP
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

JÄRGMISENA NÄHA-KUULDA
UUDISLOOD   UUDISTE ARHIIV
24
juuli
Vastuvõtu tulemused
24
juuli
"Noad kanade sees" lisaetendused
18
juuni
Lavakunstikooli lõpetasid bakalaureuseõppe 28. lend ja magistrikursus
13
juuni
Lavakooli teadurid esinesid rahvusvahelise teatriuurijate organisatsiooni aastakongressil Belgradis
05
juuni
Suvelavastus "Eesti mängud. TÖNK" etendus Tartus Raadi lennukiangaaris
05
juuni
Lavakooli magistrant Siret Campbell esitles magistritööd komöödia kirjutamisest
03
juuni
Füüsilise teatri kursuse magistritööde avalik hindamine 4. juunil 2018 lavakoolis
25
mai
Lavakooli 28. lennu viimane lõpulavastus: "12 VIHAST"
03
mai
Ingmar Jõela ja Priit Põldma bakalaureuselavastus "Kratt" etendub Linnateatri Hobuveskis
03
mai
Ruumikonverentsil esinesid lavakooli teadurid, doktorandid ja magistrandid
03
mai
Rahvusvaheline ruumikonverents 4.-5. mail 2018 Teatris NO99
21
aprill
Kandideerimine lavakooli doktoriõppesse - avalduste tähtaeg 04.06.2018
10
aprill
Molière'i "Õpetatud naised" Eesti Draamateatris
09
aprill
Jaapani lavastaja Izumi Ashizawa ja lavakooli magistrantide "Väike jumalanna"
28
märts
Lavastajatudeng Jan Teevet tõi lõputööna lavale Shakespeare'i "Richard III"
UUDISTE ARHIIV